Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Dlaczego warto kupić końcówkę wydechu?

14 października 2022 samochód

W dawnych czasach motoryzacji największą popularnością cieszyły się silniki o dużych pojemnościach, a normy hałasu praktycznie nie istniały. W związku z tym nikt nie przejmował się zbyt głośnym dźwiękiem układu wydechowego. Charakterystyczny, głośny dźwięk silnika był wręcz czymś pożądanym, co wzbudzało zachwyt wśród fanów motoryzacji. Aktualnie żyjemy w nieco innych czasach, które wymuszają na posiadaczach samochodów dostosowywania się do panujących norm dotyczących głośności układu wydechowego. Ten obowiązek spoczywa również na producentach aut, w związku z czym produkowane aktualnie silniki znacznie odbiegają swoim brzmieniem od tego, do czego fani motoryzacji byli przyzwyczajeni lata temu. Posiadanie zbyt głośnego auta może skutkować bowiem otrzymaniem mandatu karnego, dlatego też produkowane aktualnie auta muszą spełniać określone wymogi dotyczące głośności. Możemy jednak przywrócić autu pożądany dźwięk silnika, jeśli wyposażymy go w odpowiednią końcówkę wydechu. Do czego służą końcówki wydechu oraz dlaczego ich stosowanie stało się tak popularne? Odpowiedzi na powyższe pytania poznasz w tym artykule.

Dlaczego ludzie tak chętnie stosują końcówki wydechu?

Dla fanów motoryzacji nie ma niczego piękniejszego niż dźwięk silnika, który nie jest w żaden sposób ograniczony. Niestety, w aktualnej rzeczywistości obowiązujące normy wymuszają na producentach samochodów, aby produkowane przez nich auta nie przekraczały dopuszczalnych norm głośności. To sprawia, że silniki, które dotychczas zachwycały swoim dźwiękiem, aktualnie są wytłumione do tego stopnia, że praktycznie w żaden sposób nie przypominają tego, do czego przyzwyczajeni byli miłośnicy motoryzacji. Aby przywrócić odpowiedni dźwięk silnika stosuje się końcówki wydechu. Wielu posiadaczy sportowych samochodów wyposażonych w silniki o wysokich pojemnościach bardzo ceni sobie ich dźwięk, w związku z czym wyposażenie auta w odpowiednią końcówkę wydechu jest dla nich czymś absolutnie obowiązkowym.

Pozostałe zastosowania końcówek wydechu

Końcówki wydechu mają przede wszystkim za zadanie poprawić dźwięk silnika. W zależności od rodzaju nakładki, dźwięk może się znacznie różnić, co daje naprawdę szerokie możliwości modulowania dźwięku silnika. Jest to podstawowe zastosowanie końcówek wydechu.
Nie jest to jednak jedyne zastosowanie. Końcówki wydechu stosuje się bowiem w celu poprawienia wyglądu auta. Części te wykorzystuje się bardzo często w tzw. tuningu optycznym, mającym na celu poprawić estetykę samochodu. Wymienione wyżej zastosowania sprawiają, że końcówki wydechu cieszą się tak dużym zainteresowaniem na rynku.

Redakcja evbike.pl

Nasi specjaliści piszący artykuły na temat rowerów, motoryzacji, sportu i akcesoriów to pasjonaci swojej dziedziny. Dzięki bogatemu doświadczeniu i ekspertyzie, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści obejmujące praktyczne porady dotyczące wyboru rowerów, nowości w motoryzacji, technik sportowych oraz testów akcesoriów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Legendy WRC

Legendy WRC: Colin McRae

16 września 2023

Podróże rowerowe
samochód

Jesteś zainteresowany reklamą?