evbike.pl

Blog tematyczny dla fanów kolarstwa oraz motoryzacji.

PoradnikRowery

Jak dobrać rower do wzrostu i czy lepszy będzie miejski, a może górski?

Jak dobrać rower do wzrostu i czy lepszy będzie miejski, a może górski?

Coraz więcej osób jeździ na rowerze. Jest to świetna rozrywka dla całej rodziny. Zdecydowanie jazda na rowerze staje się hobby wielu Polaków, co widoczne jest na ulicach w całym kraju. Jaki rower wybrać i jak dobrać rower do wzrostu?

Rower miejski – komu jest polecany?

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów rowerów. Można znaleźć rowery miejskie, górskie czy kolarzówki. Dużą popularnością cieszą się w ostatnich latach rowery miejskie. Wiele osób w okresie letnim przesiada się z samochodu na jednoślad i dojeżdża nie tylko do pracy, ale także na zakupy. Miejskie rowery są przeważnie lekkie i mają zamontowany z przodu koszyk. Oczywiście dobrze jest także wybrać rower z bagażnikiem, do którego będzie można przyczepić torbę lub plecak. Na takim rowerze można z powodzeniem jeździć do ulicy i ścieżkach rowerowych, których jest coraz więcej nie tylko w dużych miastach, ale także i mniejszych miejscowościach.

Górskie rowery do zadań specjalnych

Niektóre osoby lubią ekstremalną jazdę i wyzwania, dlatego też w całym kraju organizowanych jest coraz więcej zawodów MTB. W sklepach można znaleźć szeroką ofertę rowerów górskich, które idealnie nadają się do jazdy po trudnych terenach. Wybierając rower górski, należy dokładnie dobrać go nie tylko do wzrostu, ale warunków, w jakich będzie używany. Dostępne są rowery za kilkaset złotych oraz kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Oczywiście każdy z nich nadaje się do jazdy po górach, jednak dla zapalonych rowerzystów i fanów ekstremalnej jazdy polecane są modele nieco droższe i zarazem lżejsze. Waga jest bardzo istotnym parametrem, szczególnie jeśli chodzi o panie. Zdecydowanie powinny one wybrać lekki rower, którym będzie się lepiej i łatwiej jeździć, a także w razie konieczności będzie można go przenieść kilkanaście metrów bez większego wysiłku.

Jak dobrać rower do wzrostu?

Rower musi być dobrany nie tylko pod względem terenu, na jakim będzie używany, ale również do wzrostu. Jest przelicznik, który najczęściej się stosuje, aby dopasować rower. Przede wszystkim należy zmierzyć długość nogi od krocza i tę wartość pomnożyć przez 0,57 w przypadku rowerów górskich, w których średnica koła wynosi od 26 do 27,5 cala. Jeśli rower MTB wyposażony jest w koła 29-calowe, to wskaźnik ten wynosi 0,6. Dla rowerów miejskich, trekkingowych i crossowych wskaźnik został ustalony na poziomie 0,63. Wartość, która zostanie uzyskana, należy jeszcze podzielić przez 2,54, aby przeliczyć ją na cale. Oczywiście jest to metoda matematyczna i nie w każdym przypadku będzie ona najlepsza. Jest to jedynie wskazówka, którą warto wziąć pod uwagę, ale przed zakupem należy dokładnie przymierzyć się do danego roweru i sprawdzić, czy jest on wygodny. Niektóre osoby mają niestandardowe proporcje ciała lub preferują specyficzny styl jazdy. W niektórych rowerach konstrukcja samej ramy może być nieco inna i wówczas obliczony wskaźnik nie będzie najlepszym wyznacznikiem. Najważniejsze jest to, aby dłuższą chwilę posiedzieć na rowerze, a nawet się nim kawałek przejechać, aby na własnej skórze sprawdzić, czy rower jest dobrze dobrany do wzrostu.

PROFESJONALNIKIEROWCY

Udostępnij