Każdy właściciel samochodu wie, że trzeba o niego dbać. Bardzo ważny jest silnik, który musi pracować podczas jazdy w optymalnej temperaturze. Taką pracę zapewnia układ chłodzenia, a w szczególności płyn do chłodnicy. Jaki płyn do chłodnicy wybrać?
Płyn chłodniczy – dlaczego jest tak ważny?
W wielu nowszych modelach samochodów osobowych zamontowane są czujniki, które kontrolują poziom płynu chłodniczego. Jeśli jednak nie ma takiego systemu, to należy regularnie sprawdzać jego stan. Jest to bardzo ważne, aby silnik prawidłowo działał. Oczywiście należy wybrać także płyn wysokiej jakości, który zapewnia odpowiedni transport energii cieplnej między chłodnicą i silnikiem. Chroni on silnik przed zamarznięciem i przegrzaniem, a także elementy układu chłodniczego przed korozją. Płyn do chłodnic eliminuje także ryzyko odkładania się osadu w całym układzie chłodzącym. Należy pamiętać, aby wymieniać go regularnie i kontrolować jego stan.
Jak często należy wymieniać płyn chłodniczy?
Używając standardowego płynu do chłodnic, należy wymieniać go raz na dwa lata. Po tym okresie płyn traci swoje właściwości i wówczas elementy układu przestają być chronione przed korozją. Można jednak wybrać płyn o przedłużonej żywotności, który wyprodukowany został przy zastosowaniu technologii OAT. Wybierając taki produkt, wymiany można dokonać po pięciu latach. Są także płyny POAT, których żywotność wynosi nawet 7 lat. Oprócz wymiany należy także dolewać płynu. Jak już zostało wspomniane wcześniej, w niektórych pojazdach jest kontrolka informująca o niskim poziomie płynu. Jeśli jednak nie ma jej, to należy przynajmniej raz na dwa miesiące sprawdzić pojemność płynu. Bardzo ważne jest to, że nie wolno go dolewać do rozgrzanej chłodnicy, gdyż może dojść do awarii.
Jaki płyn do chłodnicy będzie najlepszy?
W sklepach dostępne są gotowe płyny chłodnicze i koncentraty, które należy wymieszać z wodą destylowaną według przepisu na opakowaniu. Najczęściej wybierane są uniwersalne płyny chłodnicze, które nadają się do większości aut. Jednak przed zakupem należy zwrócić uwagę między innymi na ilość koncentratu, która powinna mieścić się w granicach od 30 do 70%. Dostępne są płyny w różnych kolorach. W niektórych przypadkach jest to jedynie zabieg marketingowy, aby wyróżnić się na tle innych producentów, a niekiedy kolor świadczy o technologii, w jakiej został wykonany. Dlatego bardzo ważne jest czytanie etykiet przed zakupem. Na każdym opakowaniu jest także uwzględniona temperatura zamarzania. Z racji tego, że w Polsce temperatury zimą spadają poniżej zera, to należy stosować zimowy płyn chłodniczy. Najlepiej wybrać produkt, którego temperatura zamarzania wynosi -35 stopni. Można go stosować praktycznie przez cały rok, a dodatkowo można go także mieszać z letnim płynem. Warto jednak w tym wypadku wybrać płyn o takim samym kolorze. Oprócz temperatury zamarzania istotną rolę odgrywa temperatura wrzenia i na ten parametr należy także zwrócić uwagę. Najlepszy będzie płyn, którego temperatura wrzenia wynosi 120 stopni.