evbike.pl

Blog tematyczny dla fanów kolarstwa oraz motoryzacji.

Poradnik

Jaki komplet do biegania na dworze?

Jaki komplet do biegania na dworze?

Bieganie to popularny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, dodatkowo umożliwiający zadbanie o zdrowie i kondycję fizyczną. To prosta i łatwo dostępna aktywność, dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Biegać można tak naprawdę wszędzie i o każdej porze roku, wystarczy tylko odpowiednio dobrać odzież do warunków atmosferycznych. Na jaki komplet do biegania warto postawić?

Na co zwracać uwagę wybierając strój do biegania?

Dobór stroju do biegania zależy przede wszystkim od tego, czy biegacz będzie uprawiał sport na zewnątrz, czy wewnątrz na bieżni. W każdym z przypadków sprawdzi się zupełnie inny komplet dla biegacza.

Do biegania wewnątrz najlepsza jest odzież dobrze wchłaniająca wilgoć, zapewniająca ciału odpowiednią wentylację i komfort. W takich przypadkach dobrze będą się sprawdzały koszulki, topy czy spodenki wykonane z poliestru lub pochodnych materiałów.
W przypadku biegania na zewnątrz wybór już nie jest taki prosty, ponieważ należy zwracać uwagę na wiele czynników. W przypadku treningów na świeżym powietrzu doskonale sprawdza się ubiór warstwowy.

Jak się ubrać do biegania wiosną?

Gdy temperatura na zewnątrz wynosi w granicach 10-20°C do biegania warto założyć termoaktywną koszulkę oraz spodnie/leginsy do biegania. W zależności od temperatury należy narzucić na siebie bluzę lub kurtkę.

Ubiór do biegania w upalne dni

Latem, gdy na zewnątrz jest bardzo ciepło, komplet do biegania powinien być przede wszystkim lekki i przewiewny. Koszulka czy top powinny być szybkoschnącego materiału, który oddycha i szybko będzie odprowadzał pot. Jeśli chodzi o dolną część, to dobrze sprawdzą się kolarki lub luźne szroty, najlepiej wykonane z takiego samego materiału co górna część stroju do biegania.

Latem ze względu na intensywność promieniowania słonecznego konieczna będzie osłona głowy np. w postaci czapki z daszkiem.

Jak ubrać się do biegania jesienią?

Jesienią w czasie biegania dobrze sprawdzi się odzież termoaktywna. Gdy temperatury zbliżają się do granicy 0° C, warto zainwestować w kurtkę typu soft shell, która jest lekka, nie będzie przeszkadzała w bieganiu, za to pozwoli na utrzymanie komfortu cieplnego w czasie treningu.

W czym biegać zimą?

Choć zimą temperatury nie sprzyjają aktywności na zewnątrz, to nie brakuje amatorów biegania o tej porze roku. Zimowy komplet dla biegacza to przede wszystkim bielizna i odzież termoaktywna. Przyda się również bluza i kurtka. Każdy element odzieży powinien być wykonany z materiałów dobrze radzących sobie z odprowadzaniem wilgoci. Ważny jest wybór odpowiednich butów – te powinny mieć bieżnikową podeszwę, co zapewni dobrą przyczepność obuwia do podłoża w każdych warunkach atmosferycznych.

Udostępnij