evbike.pl

Blog tematyczny dla fanów kolarstwa oraz motoryzacji.

Sport

Simracing to hobby z mocnym faktorem e-sportowej rywalizacji

Simracing to hobby z mocnym faktorem e-sportowej rywalizacji

Tworzenie symulatorów wyścigowych w odróżnieniu projektowania gier dedykowanych stricte rozrywce to ulepszona formuła e-sportu. Nazwa powstała w wyniku połączenia słów ‘simulated racing’ i oznacza wyścigi samochodowe, ale w zupełnie innej, dużo bardziej wyrafinowanej odsłonie. Profesjonalnie ulepszony symulator wyścigów ma większe znaczenie w dzisiejszym świecie e-sportów motorowych niż kiedykolwiek wcześniej, chociaż sam proces tworzenia tego typu symulatorów istnieje już od wielu lat. Jakość oprogramowania i sprzętu do wyścigów symulacyjnych jest udoskonalana w szybkim tempie. Poza tym, że gracz nie jest w stanie wyczuć ruchów prawdziwego samochodu, wyścigi symulacyjne są jednym z najbardziej zbliżonej do rzeczywistości ze wszystkich opcji gier komputerowych.

Na czym polegają wyścigi simracing i czym różnią się od klasycznej gry zręcznościowej?

To oddzielna kategoria e-sportowa, w której chodzi o jak najdokładniejsze odzwierciedlenie prawdziwych wyścigów – w tym uwzględnienie wszystkich możliwych zmiennych, takich jak zużycie paliwa, zużycie opon i odpowiednią konfigurację pojazdu.
Simracing jest zaprojektowany w celu odtworzenia rzeczywistych zmiennych fizycznych, takich jak przyczepność, trakcja, geometria zawieszenia, aerodynamika – symulator zapewnia najdokładniejsze możliwe odwzorowanie dynamiki jazdy. Zdarza się, że na symulatorach wyścigowych krzyżują się ścieżki również rajdowców zawodowych.
Aby podnieść realizm gry, kierowcy rywalizują w licencjonowanych samochodach rajdowych na oryginalnych torach wyścigowych, przenosząc z rzeczywistych wyścigów te parametry które sprawią, że jako pierwsi przekroczą linię mety lub ustanowią najszybszy czas na asfalcie.
Dzisiejsze oprogramowanie symulacyjne rozwinęło się do punktu, w którym obejmuje zaawansowane modele opon z fizyką kąta poślizgu i ugięcia ściany bocznej, szczegółową geometrię zawieszenia, dzięki nowoczesnej technologii skanowania laserowego. Wszystko to składa się bardzo realistyczną reprezentację jazdy samochodem wyścigowym.

Simracing to nie tylko rozrywkowe hobby

Wyścigi na symulatorach simracing mogą być fantastycznym, aczkolwiek nierzadko frustrującym hobby – takim, w które można się w pełni zaangażować. Przepaść umiejętności między najlepszymi a słabszymi wyścigowcami jest znaczna, a samo dotarcie do poziomu, w którym rywalizuje się z innymi kierowcami wyścigu, nie jest łatwym zadaniem. Zaciekle konkurencyjne środowisko, formuje całe zespoły wsparcia kierowcy, wraz z przemyślaną strategią, która ma doprowadzić do zwycięstwa.

Ze względu na swoją dokładność, simracing zwykle wymaga od użytkownika znacznie więcej pod względem skupienia, umiejętności i zdolności, co przyczynia się do znacznie większego poziomu wyspecjalizowania niż wymogi głównego nurtu gier samochodowych. Simracing rozwinął się do tego stopnia, że jest obecnie uważany za niezbędne narzędzie do treningów przez profesjonalnych kierowców rajdowych i jest stosowany przez wiele wiodących zespołów sportów motorowych, od F1 do WEC i V8 Supercars.

Udostępnij