evbike.pl

Blog tematyczny dla fanów kolarstwa oraz motoryzacji.

RowerSport

Jak wybrać okulary do jazdy rowerem?

Jak wybrać okulary do jazdy rowerem?

Okulary do jazdy rowerem są często nieodłącznym elementem garderoby kolarza i większość miłośników tego sportu nie wyobraża sobie przejażdżki jednośladem bez nich. Okulary rowerowe są gadżetem, który znajdzie szerokie zastosowanie w każdych warunkach atmosferycznych i ochroni oczy kolarza przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV.  

Ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i promieniowaniem UV

Głównym zadaniem, które mają spełniać okulary do jazdy rowerem jest ochrona oczu kolarza. Mają one ochronić oczy przed promieniowaniem UV, ciałami obcymi, które mogą wpaść do oka podczas jazdy oraz przed zimnem, które powodowane jest przez pęd powietrza podczas jazdy i które może w konsekwencji prowadzić do łzawienia i chorób zatok. O ile przed zimnem i ciałem obcym mogą uchronić nawet te najtańsze okulary dostępne na rynku, o tyle przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym ochronić może jedynie soczewka, która posiada filtr UV 400. Warto więc zwrócić na to uwagę podczas zakupu okularów do jazdy rowerem. 

Wygoda i dopasowanie


Okulary do jazdy rowerem powinny być indywidualnie dopasowane do kształtu twarzy kolarza. Przed zakupem warto jest więc przymierzyć kilka modeli i wybrać ten, który będzie najbardziej komfortowy w noszeniu, nie będzie się przesuwał po twarzy i podskakiwał podczas ruchu. Warto mieć bowiem świadomość, że okulary te będą wykorzystywane właśnie podczas ruchu na rowerze. Istotna kwestą jest fakt, że okulary rowerowe powinno się dopasować także do kasku, który jest używany przez kolarza. Oba te elementy muszą ze sobą współgrać oraz być komfortowe z użytkowaniu. 
Obecnie na rynku dostępne są tysiące modeli okularów rowerowych, więc bez problemu można znaleźć wygodne okulary w ciekawym designie, które będą pasowały do reszty stroju kolarza lub po prostu będą atrakcyjne wizualnie dla potencjalnego użytkownika. 

Soczewka

Wybierając okulary rowerowe, dobrze jest zdecydować się na takie, które posiadają w szkłach specjalne otwory. Mają one za zadanie ułatwienie cyrkulacji powietrza i eliminację problemu zaparowanych szkieł. Opcja ta pozwala na swobodne użytkowanie okularów w praktycznie każdych warunkach atmosferycznych bez konieczności ich czyszczenia w trakcie przejażdżki. Na rynku dostępne są również okulary do jazdy rowerem posiadające soczewki fotochromatyczne. Soczewki te reagują na światło i dostosowują przyciemnienie szkieł do aktualnych warunków. Okulary z fotochromem rozjaśniają się w cieniu i przyciemniają w słońcu. Alternatywą dla nich mogą być okulary z wymiennymi szkłami. 
Decydując się na zakup okularów rowerowych warto także zwrócić uwagę na ich wytrzymałość i wybrać model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb.

Udostępnij