evbike.pl

Blog tematyczny dla fanów kolarstwa oraz motoryzacji.

Rower

Nowe trendy w projektowaniu atrap samochodowych

Nowe trendy w projektowaniu atrap samochodowych

Mogłoby się wydawać, że różnego rodzaju plastikowe atrapy w samochodach są jedynie wspomnieniem po elementach pojawiających się w starszych modelach, które dziś nie pełnią żadnych funkcji poza funkcją estetyczną. Choć w wielu przypadkach jest to w dużej mierze prawda, to część atrap w samochodach ma praktyczne funkcje, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie samochodu jako całości.

 Funkcje atrap samochodowych

Podstawową, praktyczną funkcją atrap w samochodach osobowych jest ich wpływ na aerodynamikę. Atrapy i części, które zakrywają ostre krawędzie czy załamania sprawiają, że powietrze opływające samochód może poruszać się gładko, przez co nie tworzą się turbulencje, które negatywnie wpływają na stawiany przez samochód opór. Dzięki temu zastosowanie takich atrap jak atrapa chłodnicy, podszybie czy pokrywa na wycieraczki sprawia, że samochód ma lepsze osiągi, a jego spalanie spada.

Atrapy mogą być projektowane z myślą o współdziałaniu z systemem chłodzenia. Mogą one więc kierować strumień powietrza tak, aby ten trafiał bezpośrednio na chłodnice, opony czy inne elementy, które muszą być stale owiewane przez świeże powietrze. Dzięki temu system chłodzenia staje się bardziej wydany, a więc można nieco ograniczyć jego rozmiar i tym samym zmniejszyć jego masę i cenę.

Kolejną ważną funkcją atrap w samochodach jest ochrona podatnych na korozję części przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych takich jak wilgoć, deszcz, błoto czy sól. Zabezpieczenie łączenia czy śruby plastikową osłonką sprawia, że taki element może zachować pierwotny wygląd dłużej i tym samym dłużej działać sprawnie.

Co jeszcze jest ważne?

Plastikowe atrapy wykorzystuje się też jako miejsce do łatwego montażu różnego rodzaju elementów elektronicznych, takich jak czujniki czy diody LED. Łatwiej jest bowiem przygotować miejsce na jakiś element w odlewanej z plastiku listwie niż w elemencie karoserii zbudowanym z bardziej wytrzymałego i mniej podatnego na obróbkę metalu.

Nie możemy też nie wspomnieć o podstawowej roli atrap i podobnych części, którą jest ukrywanie mniej reprezentacyjnych części samochodu i poprawa jego wyglądu. Co więcej, w przypadku wielu marek plastikowe atrapy składają się na ogólny charakter maszyny i sprawiają, że zyskuje ona indywidualny charakter marki.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij