Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Odgrzybianie klimy w samochodzie – kiedy się tym zająć?

25 czerwca 2022 odgrzybianie klimy w samochodzie


Klimatyzacja to zbawienie dla wielu kierowców, którzy w gorące letnie dni spędzają w samochodzie naprawdę mnóstwo czasu. Trudno wyobrazić sobie wygodne funkcjonowanie podczas takich warunków atmosferycznych bez klimatyzacji. Kiedy rozpoczyna się sezon, podczas którego regularnie korzysta się z klimy, trzeba pamiętać o swoim zdrowiu. Nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji, która dawno nie była czyszczona, może skończyć się na przykład różnymi infekcjami górnych dróg oddechowych. Odgrzybianie klimy w samochodzie to zadanie, które warto regularnie zlecać specjalistom posiadającym odpowiedni do tego sprzęt.

Na czym polega odgrzybianie klimy w samochodzie?

Klimatyzacja samochodowa, a dokładnie instalacja związana z klimatyzacją, to miejsce, w którym może rozwijać się mnóstwo drobnoustrojów, między innymi roztoczy. Powodują one liczne alergie, często objawiające się na przykład pogorszeniem się stanu zdrowia i pojawienie się infekcji w górnych drogach oddechowych. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i regularnie odgrzybiać klimatyzację, ponieważ ze względu na panujące tam warunki, takie jak wilgotność oraz wyższa temperatura, często dochodzi do rozwoju niebezpiecznych mikrobów. To nie tylko grzyby, ale też roztacza, bakterie wirusy. Najlepiej wpisać sobie odgrzybianie klimatyzacji jako zadanie do przeprowadzenia już na początku wiosny, bo wtedy częściej korzysta się z klimatyzacji. Ważne jest to, by robić to regularnie, przynajmniej raz w roku. Jeśli klimatyzację będzie się odgrzybiać rzadziej, w samochodzie może pojawić się nieprzyjemny zapach podczas korzystania z niej. Dodatkowo zwiększa się ryzyko zachorowania, między innymi na różnego rodzaju zapalenia krtani, gardła, górnych dróg oddechowych.

Gdzie odgrzybić klimatyzację?

Gdzie można znaleźć punkty usługowe, w których uda się odgrzybić klimatyzację? Zwykle są one dostępne w praktycznie każdym mniejszym i większym mieście. Warto wziąć pod uwagę, że w pewnych okresach w roku na termin odgrzybiania klimatyzacji trzeba będzie trochę poczekać, co związane jest z wyższym zapotrzebowaniem na usługi. Odgrzybianie klimatyzacji warto zlecić specjalistom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt. Najczęściej operują oni urządzeniami, dzięki którym można ozonować powietrze. Jest to rodzaj dezynfekcji, w czasie której w samochodzie niszczone są wszystkie drobnoustroje, co związane jest z bakteriobójczym działaniem ozonu używanego w tym procesie. Niektórzy decydują się na zakup urządzenia do ozonowania, dzięki czemu mogą regularnie dezynfekować swój samochód i zabijać drobnoustroje w układzie klimatyzacji na własną rękę. Można zrobić to w ten sposób, ale trzeba mieć pewność, że zakupiło się prawidłowy sprzęt. Jeśli zmienia się samochód, który wcześniej należał do innego kierowcy, koniecznie trzeba zająć się klimatyzacją. Niestety poprzedni właściciele mogli nie zadbać o odgrzybienie klimy, dlatego najlepiej zrobić to zaraz po zakupieniu auta. W ten sposób ma się pewność, że samochód został prawidłowo przygotowany do użytkowania.

Redakcja evbike.pl

Nasi specjaliści piszący artykuły na temat rowerów, motoryzacji, sportu i akcesoriów to pasjonaci swojej dziedziny. Dzięki bogatemu doświadczeniu i ekspertyzie, dostarczamy czytelnikom wartościowe treści obejmujące praktyczne porady dotyczące wyboru rowerów, nowości w motoryzacji, technik sportowych oraz testów akcesoriów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Legendy WRC

Legendy WRC: Colin McRae

16 września 2023

Podróże rowerowe
samochód

Jesteś zainteresowany reklamą?